Sektöre göre kullanılan malzemeler üzerinde farklı kesim makineleri kullanılmaktadır. Günümüz teknolojisinin tüm olanaklarından faydalanarak oluşturulan ürünler, malzeme kalınlığı ve boyutlarına bağlı olarak farklı işlemlerin tamamlanmasına olanak sunar. Bunun için çeşitli kesim makineleri kullanılmaktadır. Bu makinelerden birisi de profil bükme makinesidir. Bunun yanı sıra profil bükme makinesi nedir ve ne işe yarar konuları da son derece merak edilmektedir.

Profil bükme makinesi kullanılarak yapılan profil bükme uygulamaları, tasarımlar parçalar için son derece önemli bir konuma sahiptir. Profil büküm uygulamaları sonrasında elde edilen ürünler demir-çelik eşya, dekoratif imalat, çelik yapı ve makina imalatı gibi alanlarda çok fazladır.

Profil bükme makineleri, değişik şekil ve ölçülerdeki profillere soğuk bükme işlemi gerçekleştirmek için kullanılan makinelerden birisidir. Profil bükme makinesi genel olarak metal işleme alanında kullanılır. Boru profil ve lama bükmek için ideal makineler olarak bilinmektedir. Bunların yanı sıra köşe, kiriş, “T” ya da “U” profilleri büküm yapmak için profil bükme makineleri tercih edilmektedir. Durmazlar olarak bu yazımızda profil kesim makineleri hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde sizler ile paylaşacağız.

Profil Bükme Makinesi Nedir?

Tasarımsal parçaların üretimi çok önemli yeri olan profil büküm işlemi kesme veya eğme işlemleri demir-çelik eşya, dekoratif üretim, çelik yapı ve makine imalatı gibi alanlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Bununla birlikte profil bükme makinesi, farklı şekil ve boyuttaki profillere soğuk büküm işlemi yapmak için kullanılan bir makinedir. Makine metal işleme alanında borular, lama, “T” profiller, “U” profiller gibi profilleri bükmek için tercih edilmektedir.

profil-bukme-makinesi-nedir

Profil Bükme Makinesi Ne İşe Yarar?

Profil bükme makinesi, değişik şekil ve ölçülerdeki profillere soğuk bükme işlemi gerçekleştirmek için kullanılan makinelerdir. Profil bükme makinesi genel olarak metal işleme alanında tercih edilir. Ayrıca boru, profil bükmek için ideal makineler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra büküm makinesi, levha bükümü olarak da bilinen bükme işlemi, gerekli parça geometrisini elde etmek için levhanın büyük bir hassasiyetle bükülmesini sağlar.

Her türlü levhayı bükmek için bir büküm makinesi kullanılması gerekir. Profil bükücüler, hidrolik ve mekanik profil bükücüler ve boru bükücüler olarak çeşitli bükme makineleri bulunur. Bunun yanı sıra bir profil büküm makinesi genellikle boru şeklindeki sacı bükmek için kullanılan bir boru bükücü olarak ifade edilir. Esas olarak boru bükmek için tercih edilmektedir. Profil bükücüler, hassasiyetleri ve kullanışlı olmaları ile ön plana çıkar.

Profil bükme Makinesi Türleri Nelerdir?

Profil bükme makineleri, belirli bir şekli ve tasarımı bulunan boruları tekrardan şekillendirilmek için kullanılmaktadır. Boru ve profil bükme işlemi metal, alaşım, alüminyum, titanyum ve çelik için geçerli bir işlemdir.

Kullanım yapılan malzemeye ve istenen hassasiyet derecesine bağlı olarak farklı boru ve profil bükme metotları mevcuttur. Bunun yanı sıra bu işlemlere göre de farklı makineler tercih edilmektedir. Bu nedenle iki çeşit profil bükme makinesi mevcuttur. Bunlar aşağıdaki gibidir:

1. PBH Profil Büküm Makinesi
2. PBM Profil Büküm Makinesi

En yaygın kullanılan metotlar ise çekerek bükme, sararak bükme, basarak bükme ve üç makaralı bükme işlemidir. Üç makaralı profil bükme makinesi, yüksek büküm yarıçaplarında iş parçaları üretmek için kullanılır. Uygulanan yöntem, işleyen silindiri ve iki sabit çapraz makaranın dönüşü haricinde basarak büküme benzemektedir. Bununla birlikte profil büküm makinelerinin kullanım alanları da oldukça fazladır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

• İnşaat sektöründe
• Ziraat alanında kullanılan tarım makinalarında
• Otomotiv imalat sanayinde
• Çeşitli aksesuar ekipmanlarda
• Endüstriyel mutfak imalatında
• Çeşitli iş makinalarında
• Isıtma ve soğutma sektöründe
• Mobilya sektörü gibi sektörlerde boru ve profil bükme makinaları yaygın olarak kullanılmaktadır.

Profil bükme makinesi çeşitlerinde müşterilerimizin ihtiyaçlarına uygun çözümler sunuyoruz. Ayrıca profil bükme makinelerinin ihtiyaca uygun geniş ürün çeşidi ile gereksinim duyduğunuz ürünü kolayca satın alabilirsiniz. Ayrıca profil işleme makinesi ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Profil Bükme Makinesi Özellikleri

Durmazlar profil bükme makineleri PBH Profil Büküm Makinesi ve PBM Profil Büküm Makinesi olmak üzere iki farklı makine türünü kapsar. Bu makineler ile ilgili temel bilgiler ise aşağıdaki gibidir:

1. PBH Profil Büküm Makinesi
PBH Profil Büküm Makinesi, üretim hattının sürekli çalışması gereken durumlar için son derece kullanışlı bir makine tercihidir. Durmazlar PBH Profil Büküm Makinesi oldukça hızlıdır ve kullanımı da bir o kadar kolaydır. Bu makine, kusursuz sonuçlar veren güçlü ve eğrisel hareketli silindirlere sahiptir. Bununla birlikte PBH enerji tasarrufu yapmanızı sağlayarak enerji maliyetlerinden tasarruf etmenize olanak tanır.

Profil boru büküm makineleri kullanışlılığı ile tercih edilen makinelerdir. Durmazlar PBH, verimli, güvenilir ve dayanıklı son teknoloji bir bükme makinesidir. PBH Profil Büküm Makinesi, çevrim sürelerini en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca yüksek bir tahrik torku bulunmaktadır. Bununla birlikte dayanıklı, güvenilir ve kesin sonuç veren bir makine olan PBH Büküm Makinesi son derece uzun ömürlüdür.

2. PBM Profil Büküm Makinesi
PBM serisi büyük mil çaplarına ve güçlü mil rulmana sahip bir makinedir. Bu sayede hata payını en aza indirmeniz mümkündür. Sertleştirilmiş ve özel çelikten yapılmış silindirleri ile kusursuz ve doğru büküm elde etmenize yardımcı olur. Ayrıca mekanik yan destekler sayesinde uzun ömürlü bir kullanım sürecine sahiptir.

Bu makinenin hidrolik motor destekli silindirleri ve alt milleri mevcuttur. Bununla birlikte döküm gövde ve kumanda panosuna da bulunmaktadır. Bir fren motoru ile geliştirilen PBM Profil Büküm Makinesi, sizin için güvenliği sağlayacaktır. Bunun yanı sıra PBM; metal çubuk büküm aparatı, dijital gösterge, özel silindir ve açı için özel destek kolları üretiminizi kolaylaştıracak avantajlı ekipmanlardır. Durmazlar olarak farklı ihtiyaçlarınız olduğunu biliyor ve sizlere son teknoloji ürünler sunmak için yorulmadan çalışıyoruz.

Durmazlar PBM Makinesi hızlıdır ve enerji tasarrufu özelliği ile önemli bir konuma sahiptir. Boru bükücü maksimum esneklik ve büküm kapasitesi sunmaktadır. Bu makine, yan silindirler arasındaki mesafenin değişken olarak ayarlanması için önemlidir. Durmazlar teknolojisi, profil bükücünün optimum hizalanması için üretilmektedir. En iyi bükülme kalitesi, minimum profil deformasyonu ile elde edilebilir. Kısacası Durmazlar PBM, enerji tasarruflu, kullanımı kolay ve güçlü bir bükücüdür.

Durmazlar olarak bu yazımızda, profil bükme makinesi ve profil bükme makinesi türleri hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde sizler ile paylaştık. Durmazlar makineleri ile tüm engelleri aşarak tüm zorlukların üstesinden gelmeniz mümkündür. Dayanıklı, esnek ve yenilikçi makineler üreterek iş süreçlerini birleştirmek temel amacımız. Tüm makinelerimizde mükemmelliği hedefliyor ve kusursuz makineler üretmek için müşterilerimizle iletişimimize önem veriyoruz. Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayarak web sitemizi ziyaret edebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.