Sektöre göre farklı malzemeler için farklı kesim makineleri tercih edilmektedir. Günümüz teknolojisinin tüm olanaklarından faydalanarak oluşturulan tasarımlar, malzeme kalınlığı ve boyutlarına bağlı olarak farklı işlemlerin tamamlanmasına imkân sunar. Bunun için ise çeşitli kesim makineleri kullanımı söz konusudur. Bu makinelerden birisi de fiber lazer kesim makinesidir. Fiber lazer kesim makineleri; lazer ışını kullanarak, materyalleri kesmeye ya da şekillendirmeye yardımcı olan makinelerdir. Ayrıca bu makineler, istenen desen ya da tasarımın markalama işlemiyle materyalin üzerine uygulanmasına olanak sağlar. Birçok sektörde lazer kesim makineleri uzun senelerdir kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra makineler, üzerinde bulunan konfigürasyona göre farklı sertlikte ve nitelikteki malzemelerle işlem yapmaktadır. Bununla birlikte fiber lazer kesim makinesi ne işe yarar ve makinelerin özellikleri nelerdir gibi birçok konu merak edilmektedir. Durmazlar olarak bu yazımızda fiber lazer kesim makineleri hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde sizler ile paylaşacağız.

Lazer Kesim Nedir?

Lazer kesim; demir, alüminyum, paslanmaz ve benzeri metal malzemeleri kesmek için tercih edilen ve genellikle endüstriyel üretim için kullanılan bir teknolojidir. Bunun yanı sıra lazer ile kesme işlemi, çoğunlukla optik aracılığıyla yüksek güç üreten bir lazerin çıkışını yönlendirerek yapılmaktadır.

Malzemeleri kesmek için kullanılan lazer makinesi malzemeye kesilecek desenin CNC veya G kodunu takip edecek bir hareket kontrol sistemi de içerir. Bununla birlikte odaklanmış lazer ışını malzemeye yönlendirilir sonra eritilir, yanar, buharlaşır veya yardımcı bir gaz püskürterek atılır. Bunun yanı sıra yüksek kaliteli bir kenar yüzeyi bırakır. Endüstriyel lazer kesim makineleri, düz levha malzemelerin yanı sıra profil ve boru malzemeleri kesmek için de tercih edilmektedir.

Fiber Lazer Kesim Makinesi Ne İşe Yarar?

Fiber lazer kesim makineleri işletmeler tarafından son yıllarda kullanımı artan makinelerdir. Kesim yapabildiği yüzey çeşidinin fazla olması, bakım malzemelerinin bütçe dostu olması ve hassas işlemlerde daha kaliteli ürünler ortaya çıkarması ile fiber lazer kesim makinelerinin avantajlı bir seçim olduğunu söylemek mümkündür.

Yoğun işleme prensibiyle çalışan fiber lazer kesim makinesi asıl kriter ise ortaya çıkan ürünün kusursuz biçimde olmasıdır. Sıfıra yakın olan hata payını etkileyen faktörler arasında kesim yapılan yüzey, detay ve işlem miktarı yer alabilir.

Fiber Lazer Kesim Makinesi Kullanım Alanları

Fiber lazer kesim makineleri hem kalite hem de maliyet yönünden beklentiyi karşıladığı için birçok alanda kullanılmaktadır. Bu alanlar genel olarak aşağıdaki gibidir:

1. Lazer kesim ile her şekil ve boyutta kalıp hazırlanabildiği için kalıp sanayi, en çok lazer kesimin kullanıldığı alanlar arasında yer almaktadır.
2. Makine ve makinelere ait yedek parçaların imalatında lazer kesimden faydalanılması mümkündür.
3. Mimarlık ve mühendislik alanlarında kullanımı son derece yaygındır.
4. Gemi ve yat sanayisinde de tercih edilmektedir.
5. Vinç, çelik konstrüksiyon, ağır iş makineleri ve yan sanayi ürünlerinin üretiminde kullanılmaktadır.
6. İnşaat malzemeleri, asansör ve yan sanayi ürünlerinin imalatında da tercih edilir.
7. Laboratuvar ve medikal aletleri imalatında kullanılmaktadır.
8. Isıtma, havalandırma ve klima sanayisinde de tercih edilir.
9. Fuar standı, teşhir standı ve raf imalatında kullanılır.
10. Elektrik ve aydınlatma ürünlerinin yapımında tercih edilir.
11. Görsel iletişim için kullanılan reklam tabelaların üretiminde lazer kesim makineleri kullanılır.

İç mimari projelerdeki birçok tasarım da lazer kesim ile hazırlanabilmektedir. Mobilya işlemeleri, duvar süsleri ya da ev içerisindeki birçok objenin üzerine yapılacak çok sayıda işleme için dahi lazer kesim tercih edilmektedir. Fiber lazer kesim makinelerinin birçok avantajı mevcuttur. Bunlar aşağıdaki gibidir:

1. Enerji Tasarrufu
Fiber lazer kesim makinesi, enerji tasarrufu sağlar. Gelişmiş teknolojisi ve tasarımı, enerji tasarrufu için son derece idealdir.

2. Güvenilir
Son teknolojiye sahip lazer kesim makineleri, kesin sonuçlar sağlamak için tasarlanmıştır. Bununla birlikte dayanıklı, güvenilir ve uzun ömürlü bir sistemdir.

3. Ayrıcalıklı
Endüstriyel lazer işleme pazarındaki fiber lazer kesim makineleri kusursuz ve seri kesim işlemler sağlar.

Durmazlar Lazer Kesim Makineleri ve Özellikleri

Durmazlar lazer kesim makinelerinin çeşitleri ve özellikleri aşağıdaki gibidir:

1. Fiber Lazer Kesim Güç Kaynağı Sistemi BRILASE

Durmazlar, Türkiye’nin ilk yerli fiber lazer güç kaynağı sistemi BRILASE’i tasarlamış ve geliştirmiştir. Üstün ışın kalitesi ile fiber lazerler, hassas kesim ve işaretleme uygulamaları için ilk tercihtir.

2. HD-TC Lazer Boru ve Profil Kesim Makinesi
Durmazlar HD-TC Lazer ve Boru Profil Kesim Makinesi ile 4 kW’a kadar lazer kesim gücü kullanılarak 0,8 mm’den 10 mm’ye kadar kalınlıktaki boru ve profil malzemeleri kesilebilmektedir. Tam otomatik Yükleme ve Boşaltma, operatör için daha az çaba gerektirir ve zamandan tasarruf etmenize yardımcı olur.

3. HD-FO Lazer Kesim Makinesi
Durmazlar HD-FO Lazer Kesim Makinesi, üretimdeki verimliliklerinin yanı sıra yüksek kaliteli malzeme ve endüstriyel tasarımlarıyla da ön plandadır. HD-FO Lazer Kesim Makinesinin kullanım kolaylığı, düşük işletme maliyetleri, hızlı açılan üst kapağı, kesim bölgesine kolay ulaşımı, kompakt köprü tasarımı ve taşınma kolaylığı ile her alanda verimi artırmaktadır.

4. HD-FS Lazer Kesim Makinesi
HD-FS Lazer Kesim Makinesi, aynı bileşenler kullanılarak HD-F serisine benzer şekilde tasarlanmıştır. Durmazlar olarak kalite, performans ve verimlilik sağlayarak işinize değer katmak için HD-FS Lazer Kesim Makinesini kullanmanızı tavsiye ederiz.

5. HD-F Lazer Kesim Makinesi
Durmazlar HD-F Lazer Kesim Makinesi hızlı ve hassas kesim teknolojisi ile ön plana çıkar. Servo motor tahrikli kremayer dişli mekanizma ile HD-F Lazer Kesim Makinesi, yüksek ivmeye ulaşabilmektedir

6. HD-FL Lazer Kesim Makinesi
Durmazlar HD-FL Lazer Kesim makineleri lineer motor sisteminin avantajı ile yüksek ivme ve hızlara ulaşabilen makinelerdir. Ayrıca kalite, performans ve etkinlik garantilidir.

7. HD-FA 5 Eksen Lazer Kesim Makinesi
HD-FA 5 Eksen Lazer Kesim Makinesi, üç boyutlu parça kesimi yapabilen bir lazer kesim makinesidir. Durmazlar HD-FA 5 Eksen Lazer Kesim Makineleri, otomotiv, diğer yüksek duyarlıklı ve 3 boyutlu karmaşık parça üretimi için de idealdir. Ayrıca “Basit Fikstür Kullanımı” olan bir kesim sistemi ile birçok avantaj sunar.

Durmazlar olarak bu yazımızda, fiber lazer kesim makinesi hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde sizler ile paylaştık. Durmazlar makineleri ile tüm engelleri aşarak tüm zorlukların üstesinden gelmeniz mümkündür. Dayanıklı, esnek ve yenilikçi makineler üreterek iş süreçlerini birleştirmek temel amacımız. Tüm makinelerimizde mükemmelliği hedefliyor ve kusursuz makineler üretmek için müşterilerimizle iletişimimize önem veriyoruz. Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayarak web sitemizi ziyaret edebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.