Sanayi sektörü başta olmak üzere birçok sektörde kullanım alanına sahip olan Abkant pres CNC kontrollü olup metal saç levhaların bükülerek şekillendirilmesinde kullanılmaktadır. Abkant pres ile şekillendirme işlemi erkek ve dişi olan alt ve üst kalıplar arasına saç metalin yerleştirilerek baskı uygulanması ile gerçekleştirilmektedir. Üst kalıbın alt kalıba baskı uygulamasıyla sac metal istenen forma ulaşır. Metal malzemelerin bükümleri, makinaya daha önceden yüklenen yazılımlarda bulunan ölçülere göre gerçekleşir. Durmazlar olarak bu yazımızda sizler için abkant pres nedir sorusuna yanıt aradık.

Gelişen teknolojiye uyum sağlayabilen Abkant pres makinası ile yüksek kaliteli, daha hızlı ve daha kolay bir şekilde üretim yapılması amaçlanmaktadır. Saç metale uygulayacağınız basıncın seviyesi Abkant pres makinaları ile ayarlanabilir ve CNC kontrol panelinden ayarlanan değerler doğrultusunda büküm işlemi yapılabilir.

Abkant pres makine kullanımından önce yapılacak olan şekillendirme tasarlanır ve bu tasarıma uygun olarak işlem uygulanır. Makinenin kullanımındaki görevli operatör hazırlanan tasarımı dikkate alarak makinenin hassas ayarlarını gerçekleştirir. Bu ayarlamaların gerçekleştirilmesi, operatörün büküm ve şekillendirme işlemini yapmasını kolaylaştıracak ve hata riskini ortadan kaldıracaktır.

Abkant pres üretimde çok önemli bir konuma sahiptir. Eğer sektörünüzde lider konumda olmak istiyorsanız bu makineleri tercih edebilirsiniz.

abkant-pres-nasil-calisir

Abkant Pres Nasıl Çalışır?

Abkant pres nedir sorusunun yanında abkant pres nasıl çalışır sorusu en fazla sorulan soruların başında gelmektedir. Abkant Pres, Metal sac üzerine üst kalıbı indirir, kuvvet uygular ve böylece sacı büker. Abkant presler, istenen formu elde etmek için söz konusu sac metali büker ve metal sac birden çok bükülebilme özelliğine sahiptir. Metal sac levhayı bükmek büyük miktarda kuvvet gerektirir. Abkant presler güçlü, dayanıklı ekipmanlardır ve art arda yapılan büküm işlemleri için gereklidir. Farklı türde Abkant presler de bulunmaktadır. Bunlar hidrolik, elektrik veya hibrit sistemli (elektrik ve hidrolik sistemin beraber kullanıldığı sistem) olarak 3’e ayrılmaktadır.

Abkant Preslerin Avantajları Nelerdir?

Abkant Preslerin temel avantajlarından biri, şirketinizin sac metal büküm gereksinimlerini kendi içerisinde gerçekleştirmesini sağlar. Bu sayede, sac metal büküm ihtiyaçlarınızı dışarıdan temin etmenize gerek kalmaz.

İkinci olarak, gelişen teknoloji ile enerji tasarruflu birçok abkant pres bulunur. Bu gelişmiş makineler, elektrik maliyetinin daha uygun olmasını sağlar. Üçüncü avantajı ise otomatik bir abkant pres ile insan gücünden tasarruf edecek olmanızdır.

Abkant Pres Makine Püf Noktaları

Abkant presler imal edildiği ilk günden günümüze kadar, teknolojik anlamda pek çok değişime maruz kalmışlardır. Bu nedenle imalat makineleri hakkında genelleme yapmak pek sağlıklı olmayabilir. Sıfır veya ikinci el abkant pres satın almak isteyenlerin, makine çalışma prensipleri ve modeller arasındaki değişim hakkında fikir sahibi olmaları gerekir. Abkant pres teknolojileri hakkında hemen hemen herkesin bilmesi gereken temel bilgiler vardır. Aksi durumda doğru özelliklerde makine alınmaması gibi durumlar yaşanabilir ve işlemlerde istenilen performanslar yakalanamayabilir. Bu teknolojiler hakkında genel bilgilerden haberdar olmak büyük avantajlar kazandırır.

İşletmeniz için doğru abkant presi seçerken, bükeceğiniz metal sacın türünü ve kalınlığını göz önünde bulundurmalısınız. Özelliklerine göre değişen farklı metal türleri bulunur. Alüminyum alaşımlarının bükülmesi daha kolay olsa da dayanıklı çeliğin bükülmesi için daha fazla kuvvete ihtiyaç duyarsınız. Bunun için satın alma sürecinde ihtiyaçlarınızı belirleyin ve seçtiğiniz makinenin iş gereksinimlerinize uyarlanabilir olduğundan emin olun. Ayrıca, ihtiyacınız olan bükme kuvvetine de bakmanız gerekir.

abkant-preslerin-avantajlari

Abkant Preslerde Farklı Kuvvet Uygulama Yolları

Abkant preslerde farklı kuvvet uygulama yolları işlem görecek malzemeye göre değişen bir durumdur. Bunlar elektrik, hidrolik ve hibrit sistemli olmak üzere 3 gruba ayrılır. Günümüzde en yaygın kullanılan CNC kontrol sistemleri ile donatılmış hidrolik abkant pres makine modelleridir. CNC kontrol panelleri, gelişen yazılım ve elektronik teknolojileri sayesinde, presleme sırasında kuvvet ve bükme işlemlerinin otomatik olarak ayarlanması seçenekleri sunar. Abkant pres operatörünün seçimleri ile saç malzemeye uygulanacak kuvvet ve bükme işlemlerinden hemen önce simülatör programlar aracılığı ile meydana gelebilecek hatalar önlenir. Abkant pres ile büküm işlemi en hassas ölçülerde olacak şekilde işlenebilir ve bükme işlemi sırasında arka dayama sistemi dört yöne doğru hareket etme yeteneğine sahip bir sistemle çalışır. Abkant presler arasında hidrolik sistemli abkant presler en yaygın kullanılmaktadır. Uygulama yerine göre hangi abkant pres kullanılacağına karar verilir. Elektro servo mekanizmalı makinalar, yüksek tonaj gerektirmeyen işlerde kullanılır. Çok kalın çeliklerin bükülmesinde ve yüksek tonaj gerektiren işlemlerde ise ise hidrolik makineler daha etkili olur.

Abkant Pres Makinelerde Yer Alan Parçalar

Abkant pres birçok farklı parçadan oluşmaktadır. Her parça, abkant presin sunduğu, istenen bükme sonuçlarını elde etmede belirli bir işlev görür.

Abkant pres alt-üst tabla ve kalıplar olmak üzere 2 ana bölümden oluşmaktadır. Bu tablalar ve kalıplar ürüne bağlı olarak farklı tonajlarda olur. Abkant pres makinasında yer alan bölümler aşağıdaki gibidir:

  • Alt tabla: İşlem gören ürünün konumlandırıldığı kısım,
  • Üst tabla: Uygulanan parçanın yukarıya itilmesini sağlayan mekanizma.
  • Kalıplar: Altta ve üstte olmak üzere iki adet kalıp bulunur. Kalıplar ürünlere şekil veren araçlardır.
  • Kontrol Ünitesi
  • Hidrolik Eksenler

Üst kalıp erkek kalıp, alt kalıp ise dişi kalıptır ve V şeklinde bir eksene sahiptir. Abkant büküm işlemi, erkek kalıbın dişi kalıba baskı uygulayarak sacın bükülmesi ile meydana gelmektedir. Yüksek basınç altında ezdiğiniz sac plakayı istediğiniz forma dönüştürebilir ve büküm işlemini yapabilirsiniz.

Tüm abkant preslerin çalışma şekli aynıdır, ancak pistonun kuvvet uygulamak ve parçayı şekillendirmek için nasıl kullanıldığı, değişen abkant pres modellerine göre farklılık gösterir.

Bazı abkant presler, mekanizmayı hareket ettiren, istenen şekil ve bükümleri oluşturan hidrolik veya elektrikli sistemlere sahiptir.Bu farklı türlerin tümü, çoğunlukla sac metal olmak üzere malzemeleri bükme ve şekillendirme gibi aynı temel işlevi yerine getirir.

İşletmeniz İçin Doğru Abkant Pres’i Nasıl Seçersiniz?

İşletmeniz için doğru abkant presi seçerken, bükeceğiniz metal sacın türünü ve kalınlığını göz önünde bulundurmalısınız. Özelliklerine göre değişen farklı metal türleri bulunur. Alüminyum alaşımlarının bükülmesi daha kolay olsa da dayanıklı çeliğin bükülmesi için daha fazla kuvvete ihtiyaç duyarsınız. Bunun için satın alma sürecinde ihtiyaçlarınızı belirleyin ve seçtiğiniz makinenin iş gereksinimlerinize uyarlanabilir olduğundan emin olun. Ayrıca, ihtiyacınız olan bükme kuvvetine de bakmanız gerekir. Bir diğer önemli kriter, abkant presin metal sacı bükmek için kuvvet uyguladığı kalıp açıklığıdır.

Durmazlar olarak bu yazımızda “Abkant Pres Nedir?” konusunu ele aldık. Ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için internet sitemizi buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.